PIC16C74B-20I/L
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16C74B-20I/L
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-LCC (J-Lead)
Number of I/O : 33
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 192 x 8
Program Memory Type : OTP
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : External
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16C
Supplier Device Package : 44-PLCC (16.59x16.59)
Data Converters : A/D 8x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16C74
Description : IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Model Number : PIC16C74B-20I/L
Contact Now
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)